Ciekawostki: Ostatnie dzikie konie Europy w Toruniu

Pan Paolo Volponi z zawodu oraz zamiłowania jest fotografem i wielkim pasjonatem przyrody, którą dokumentuje "na kliszy" od kilkunastu lat, w tym aż piętnaście lat na terenie Polski. Swoje prace zamieszcza w znanych i poczytnych pismach włoskich. Tylko w ciągu ostatnich lat opublikował w nich przynajmniej jedenaście pięknie ilustrowanych artykułów o polskiej przyrodzie oraz kulturze, w tym także o toruńskich piernikach. Tak postępuje prawdziwy przyjaciel, którego należy docenić jako ambasadora polskości nie tylko na Półwyspie Apenińskim. Zainteresowanych twórczością Paolo Volponi´ego odsyłam do albumu fotograficznego pt. "Bielik - Król polskich ptaków. Życie herbowego ptaka Polski w końcu XX wieku.", wydanego przez Edit Faenza już w 1998 roku.
Dlaczego tym razem konie? Konik polski jest jedyną rasą koni wywodzących się bezpośrednio od dzikich tarpanów. Wyróżniają się nie tylko charakterystycznym pokrojem i umaszczeniem, ale przede wszystkim niespotykaną wytrzymałością na trudne warunki bytowania, doskonałym dostosowaniem do miejscowych warunków środowiskowych oraz małymi wymaganiami żywieniowymi. Koniki spełniają także szereg funkcji w czynnej ochronie przyrody polskiej.
Wszystkich zainteresowanych zapraszam do obejrzenia ekspozycji, która otwarta będzie do końca listopada 2007 roku, codziennie w godzinach otwarcia Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu.
Ponadto, dnia 22 listopada /czwartek/ o godzinie 16.15, w budynku Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UMK w Toruniu /ul. Gagarina 9/ Paolo Volponi osobiście dokona prezentacji swojego filmu pt. "Dzika dusza konika polskiego" oraz przedstawi prelekcję pt. "Polska przyroda w oczach włoskiego fotografa".
Serdecznie zapraszam
Leszek Wasielewski - Z-ca Dyrektora OZB ds. edukacji
Wysłano dnia 15-11-2007 przez Leszek Wasielewski
Oceny artykułu
