Woltyżerka: Woltyżerka - omówienie dyscypliny

Polskie słowo "woltyżerka" pochodzi od francuskiego słowa "la voltige" (woltyżerka) "voltigeur" (woltyżer) "voltiger" (fruwać, latać tu i ówdzie; uprawiać woltyżerkę) oraz od włoskiego "volteggíare" (uprawiać woltyżerkę).
Historia woltyżerki
Początki tej dyscypliny odnotowano już w czasach starożytnego Rzymu, kiedy była jedną z wielu konkurencji podczas Igrzysk. Korzenie woltyżerki mogą się także wywodzić się z popisów tanecznych na grzbiecie byków, znanych z tradycji starożytnej Krety. Bez względu na to która wersja jest prawdziwa, wiadomo, że podobne akrobacje wykonywano już od ponad 2000 lat.
Dyscyplina ta przez wiele lat była elementem musztry jeździeckiej oraz ćwiczeniami zręczności dla rycerzy i szlachty.
Po raz pierwszy drużynowe zawody w woltyżerce rozegrane były w Niemczech w 1963 r., chociaż Międzynarodowa Federacja Jeździecka uznała woltyżerkę za dyscyplinę oficjalną dopiero w 1983 roku. Pierwsze indywidualne rozgrywki przyszły nieco później, podczas pierwszych mistrzostw Niemiec w roku 1986 r.
Konkurencję woltyżerki włączono do dyscyplin olimpijskich po raz pierwszy i jak dotąd ostatni w 1920 r. w Antwerpii. W późniejszych czasach prezentowana była jedynie jako forma pokazów sprawności m.in. w Los Angeles (1984 r.) oraz w Atlancie (1996 r.) Od 1985 roku organizowane są Mistrzostwa Europy, a od 1986 r. Mistrzostwa Świata.
Początki woltyżerki w naszym kraju sięgają lat 80. Wówczas to Andrzej Sałacki, znany zawodnik i trener ujeżdżenia, zaproponował Hannie Kaczyńskiej, trenerce akrobatyki sportowej, aby spróbowała sił w nowej dyscyplinie. Pani Hanna podjęła wyzwanie i tak powstała sekcja woltyżerki. Doświadczenie, jakie posiadały zawodniczki pozwoliło na bardzo szybkie osiągnięcie wspaniałych wyników. Po niespełna roku pracy zespół zajął 6 miejsce na MŚ w 1986 r. W następnych latach drużyna osiągała coraz lepsze wyniki, zdobywając kilkakrotnie brązowe medale na MŚ i ME.
Kategorie
Każda grupa zawodników jest przydzielona do jednej z 4 kategorii. Pierwsze starty rozpoczyna się w najłatwiejszej kategorii - D. Tu od zawodników wymaga się wykonania uproszczonych ćwiczeń obowiązkowych i programu dowolnego (kur) nie zawierającego trójek, w stępie.
-
W kolejnej kategorii – C – zawodnicy wykonują uproszczony program obowiązkowy w galopie i program dowolny zawierający max. 4 trójki, w stępie.
- Kategoria B – grupa wykonuje uproszczony program obowiązkowy i dowolny w galopie.
- Kategoria A – Jest to kategoria której zawodnicy wykonują ćwiczenia obowiązkowe, leci są dopuszczani do startów w zawodach międzynarodowych, jako kadra narodowa.
Program obowiązkowy
Jest to zestaw 6 ćwiczeń wykonywanych przez każdego zawodnika w zespole. W zależności od kategorii, program obowiązkowy wykonuje się w stępie lub galopie. Trudność ćwiczeń również zależy od kategorii. Wszystkie kolejne ewolucje muszą być wykonywane w przeciągu 8 minut, i są oceniane przez zespół 3-5 sędziów w skali od 1 do 10. Do ćwiczeń obowiązkowych zaliczamy: siad podstawowy, młynek, flagę, podpór przodem i tyłem, nożyce, klęk, stanie, podrzut, pół flankę i flankę.
Program dowolny
Program dowolny trwa 5 minut i składa się z dowolnie wybranych ćwiczeń wykonywanych jednocześnie przez dwójki i trójki woltyżerów do podkładu muzycznego. W programie dowolnym, również występują ćwiczenia, które należy wykonać obowiązkowo, ale ich kolejność i połączenie, a także figury pomiędzy zależą w dużej mierze od kreatywności samych zawodników i ich trenera. W zależności od stopnia zaawansowania zespołu , ćwiczenia wykonywane są na galopującym lub stępującym koniu. Ocenie sędziów podlega skala trudności poszczególnych elementów, ich kompozycja , choreografia i wykonanie całości programu.
Kilka zdjęć z treningu woltyżerki
Wysłano dnia 09-04-2008 przez woltyzerka
Oceny artykułu

Re: Woltyżerka - omówienie dyscypliny Dzięki busch. Bardziej szczegółowe opisy planowałam umieścić w kolejnym artykule, bo przyznaj, że jakbym ten poszeżyła o objaśnienie figór, byłoby to zbyt dużo.
Re: Woltyżerka - omówienie dyscypliny Pewnie, że by było za długo, przyznaję.
Miałaś w tym komentarzu jakiś atak dysleksji, czy coś? 8) . Teraz się będę czepiać o błędy językowe, stylistyczne i całą resztę :P - w końcu to artykuł?
"Dyscyplina ta przez wiele lat była elementem [u]musztry jeździeckiej[/u] oraz ćwiczeniami zręczności dla rycerzy i szlachty."
Wg. mnie lepiej by brzmiało "jeździeckiej musztry", to przesunięcie rzeczownika jest moim zdaniem zupełnie niepotrzebne.
"[u]dyscyplinę oficjalną[/u] dopiero w 1983 roku. "
To co wyżej
"[u]Wówczas to Andrzej Sałacki[/u], znany zawodnik i trener ujeżdżenia, zaproponował Hannie Kaczyńskiej, trenerce akrobatyki sportowej, aby spróbowała sił w nowej dyscyplinie."
Bez "to", nie pasuje :P
"Jest to kategoria której zawodnicy wykonują ćwiczenia obowiązkowe, [u]leci są dopuszczani[/u] do startów w zawodach międzynarodowych, jako kadra narodowa."
Czy to jest literówka?- trochę tego zdania nie zrozumiałam.
__________________-
Taaak, wiem że jestem czepliwa zołza 8) :*
Re: Woltyżerka - omówienie dyscypliny Hmm, prwade powiedziawszt sporo informacji ściągnęłam z neta (histroie) a o literówki proszę do Patryka - to on jest odpowiedzialny za korekte. A tak szczerze, to ja też nie wiem co z tym ,,leci są dopuszczani''.
http://www.randm.photoblog.pl O ja nie moge:D nie zle tio jest:D
Re: Woltyżerka - omówienie dyscypliny Baaardzo podobny artykuł mażna znaleźc na stronie PZJ. Prawie identyczny.
Re: Woltyżerka - omówienie dyscypliny Kate - nie, nie identyczny. Podobna jest najwyżej ta część o historii, bo owszem, nie ukrywam tego, przy pisaniu artykułu pomagałam sobie innymi stronami, w tym tą PZJ-tu. Ale moje własne wiadomości również tu są.
Zresztą wszystkie artykuły mogą być podobne. W końcu woltyżerka ma jedną historię, jedno pochodzenie i jest jedną dyscypliną, dlatego zawsze pisząc cokolwiek o niej (czy innym sporcie) będzie to podobne do jakiegoś innego artykułu.
http://www.photoblog.pl/happypigeon Może powinnam wspomnieć o tym wcześniej, ale przedstawione tu przezemnie przepisy jeszcze nie weszły w życie. Zdaje się, że będą prawdziwe od 2007.
Obecnie jest jeszcze kategoria E - najniższa. Od niej rozpoczyna się obecnie straty. To samo co opisałam w artykule o D.
To tak dla sprostownia.
Re: Woltyżerka - omówienie dyscypliny he he...:P ale tak to gratulacje ...dobry artykuł SERIO :D do zobaczenia w sobote albo w srode na woltyżerce :))
tą panią w czarnym miałam przyjemność poznać na obozie jak mielismy zajecia z woltyżerki :)
http://www.photoblog.pl/busch/ Świetny artykuł woltyżerko. Ja bym tylko dodała, co to są poszczególne figury- zwłaszcza flanka i półftanka :). Pozatym wg. mnie naprawdę dobry, rzetelny artykuł.